رکورد روبیک ایران شکسته شد

آقای سید محمد حسین فاطمی، روبیک باز شایسته ایرانی، در فینال مسابقه جهانی روبیک سال 2015 (World Rubik’s Cube Champion Ship 2015) موفق به ثبت رکورد میانگین 9.00 ثانیه شدند. این رکورد بهترین رکورد ایران تا کنون است. ایشون با این رکورد موفق به کسب مقام پنجم در این مسابقه شدند.

فیلم رکورد 9 ثانیه آقای فاطمی

مراسم اهدای جوایز پنج نفر اول. آقای فاطمی نفر پنجم

ایشون همچنین در روبیک 2در2 با میانگین 3.30 ثانیه موفق به کسب مقام سیزدهم و در روبیک مگامیکس با میانگین 1:11.01 نفر سیزدهم شدند.

برای دیدن تمام نتایج این مسابقه اینجا کلیک کنید.

این نتایج نشان میدهد که ایرانی ها نسبت به سال های گذشته پیشرفت چشم گیری داشته اند. به امید دیدن موفقیت های بعدی روبیک بازان ایرانی.


ادامه مطلب

روش جسیکا فردریک برای یک دست (دست چپ)

برای حل یک دست میتونین از هر روشی استفاده کنین. با این فرق که از الگوریتم هایی استفاده میکنیم که به راحتی  با یک دست اجرا بشن. در اینجا الگوریتم های روش جسیکا فردریک رو برای دست چپ گذاشتم. روی عکس یا لینک کلید کنین تا الگوریتم ها رو ببینین.

در این روش روبیک لایه لایه حل میشه.

01

Cross

در این مرحله بعلاوه در ردیف اول درست میکنیم. برای این مرحله الگوریتم خاصی وجود نداره و برای حل سریع اون فقط باید تمرین کرد. بیشتر روبیک بازا عادت کردن که از طرف سفید شروع کنن! ولی برای حرفه ای شدن باید یاد داشته باشین که از هر طرف بتونین شروع کنین. اینطوری یکم سخت میشه ولی در سرعت تاثیر خوبی داره! در یک حالت خاص ممکنه درست کردن سفید ها کار سختی باشه.

 

02

F2L (First Two Layers)

در این مرحله دو ردیف اول رو با هم درست میکنیم. صرف نظر از حالت هایی که لبه ها در ردیف دوم قرار میگیرن، 42 حالت برخورد میکنین که یک حالت اینه که درست باشه پس 41 حالت میمونه که برای هر حالت الگوریتمی داده شده.

 

03

OLL (Orientation of Last Layer)

در این مرحله همه ی قسمت های ردیف بالا همرنگ میشوند. در اینجا به 58 حالت برخورد میکنین (یک حالت اینه که درست باشه) که برای هر حالت الگوریتمی داده شده.

 

04

PLL (Permutation of Last Layer)

حالا همه ی ردیف بالا همرنگ شده ولی هر قسمت سر جای خودش نیست! در اینجا به 22 حالت برخورد میکنین (یک حالت اینه که درست باشه) که برای هر حالت الگوریتمی داده شده.

 


ادامه مطلب

الگوریتم های PLL برای یک دست (دست چپ)

الگوریتم های PLL بخشی از روش جسیکا فردریک هستند.در اینجا الگوریتم های مناسب برای استفاده در حل یک دست (دست چپ) رو ذکر کردم. اگر نمیتونین الگوریتم های این بخش رو بخونین یه سر به نماد گذاری بزنین. اگر فکر میکنین ممکنه الگوریتم های بهتری پیدا کنین یه سر به این دیتابیس بزنین.

بعد از این که زردها رو با الگوریتمای OLL آوردین بالا، به یکی از حالت های زیر میرسین.


ادامه مطلب

الگوریتم های OLL برای یک دست (دست چپ)

الگوریتم های OLL بخشی از روش جسیکا فردریک هستند. در اینجا الگوریتم های مناسب برای استفاده در حل یک دست (دست چپ) رو ذکر کردم. اگر نمیتونین الگوریتم ها رو بخونین یه سر به نماد گذاری بزنین. اگر فکر میکنین که میتونین الگوریتم های بهتری پیدا کنین یه سر به این دیتابیس بزنین.

بعد از تکمیل دو ردیف اول با روش F2L، زرد ها به یکی از حالت های زیر خواهند بود که با اجرای الگوریتم داده شده، زرد ها میان بالا.


ادامه مطلب

آموزش حرفه ای روبیک 5در5

توی آموزش مقدماتی فقط با دوتا الگوریتم وسط ها رو درست میکردیم ولی اینجا الگوریتم های بیشتری برای سرعت بخشیدن به حل وسط ها ارائه کردم. با این الگوریتم ها دوتا دوتا وسطارو درست کنین.

اگر نمیتونین الگوریتم هارو بخونین یه سر به آموزش مقدماتی حل روبیک 5در5 بزنین.


ادامه مطلب