به نام خدا

سلام

چگونه بدون توقف در بین فرمول ها، خط آخر را کامل کنیم؟

برای اینکه بین pll و oll زمانی صرف نگاه کردن و تشخیص دادن نکنید باید بتونید pll رو قبل از زدن oll (نه بعد از oll) پیش بینی کنید.با روشی که خواهم گفت در برخی موارد حتی حرکت بعد از pll (آخرین حرکت حل) رو هم پیش بینی می کنید.یعنی خط آخر با یک نگاه !

 

فرض کنید برای oll زیر از فرمول ‘LFR’F’L’RURU’R استفاده می کنید.

 

ONBIKLIR_Oll28

وقتی که این حالت پیش بیاد و شما از این فرمول استفاده کنید ، جای کرنر ها تغییر نمی کند.(مثل شکل زیر)

پس از زدن این oll با فرمول نوشته شده،کرنر ها تغییر نمی کنند.

پس از زدن این oll با فرمول نوشته شده،کرنر ها تغییر نمی کنند.

و می دانیم که اگر از این فرمول استفاده کنیم ، لبه (اج) ها به صورت زیر تغییر می کند(یعنی پس از زدن فرمول،مهره ی پایین می ره بالا و بالا میره راست و راست می یاد پایین.)

ONBIK.IR_ll28

مثلا این حالت :

پس از زدن فرمول لبه سمت راست به جای لبه پایین می آید

پس از زدن فرمول، لبه سمت راست به جای لبه پایین می آید

پس در این حالت برای اینکه بتوانیم PLL را قبل از زدن OLL تشخیص دهیم، دو نکته زیر مهم هستند :

1) این فرمول، جای کرنر ها را عوض نمی کند.

2) این فرمول، لبه سمت راست را به جای لبه پایین منتقل می کند.(در این حالت ،بقیه لبه ها مهم نیستند)

حالا باهم مثالی را حل می کنیم. فرض کنید الان دو خط اول را تمام کرده و به حالت زیر رسیده اید.می خواهیم PLL را پیش بینی کنیم.

HTTP://ONBIK.IR

پس از زدن فرمول، چه pll پیش می آید؟

 

می دانیم که اگر فرمول را بزنیم سطح بالا (در این مثال،زرد) درست می شود.همچنین می دانیم که سطح چپ(L) ، دست نخورده باقی می ماند و نیز کرنر ها در سطح روبرو (F)،بدون تغییر باقی خواهند ماند(به دلیلی که بالا گفتیم). پس فقط کافیست در ذهنمان مهره لبه سمت راست را به جای مهره روبرو (زرد سبز)بذاریم.

 

پس از زدن OLL ، حالت T پیش می آید

پس از زدن OLL ، حالت T پیش می آید

پس به این ترتیب PLL رو تشخیص می دیم. در این حالت فقط کافیه که مهره آبی(راست) رو به جای مهره سبز بذاریم و لازم نیست بقیه مهره های لبه رو هم در ذهنمان جابه جا کنیم ؛ زیرا که در آموزش تشخیص سریع PLL ، یاد گرفتیم که هر PLL رو فقط با دیدن دو ردیف آن تشخیص دهیم.پس پیش بینی فقط دو ردیف کافیه تا ما PLL رو تشخیص بدیم.

 

نتیجه :

اگر بدانیم که هر فرمول ، روی لبه ها و کرنر ها چه تاثیری می ذاره می تونیم PLL رو قبل از زدن OLL تشخیص بدیم.پس مهم اینه که شما برای هر فرمول ، یاد بگیرید که لبه ها و کرنر ها کجا می رن. (تو مثال بالا دیدیم که همیشه لازم نیست که همه کرنر ها و یا اج ها رو جابه جا کنیم (پیش بینی کنیم))

اگر خواستید من برای هر فرمول، جابه جایی های لبه و کرنر رو می زارم.
فیلم زیر هم آموزش تشخیص pll قبل از ollه که حتما نگاه کنید چون یه نکته اضافه تر گفتم.

 


ادامه مطلب

 

 

 

 

به نام خدا
سلام

 

onbik.ir_F2L_solved

پس از اتمام مرحله دوم (F2L)

F2L مرحله دوم روش حرفه ای فردریکه ( پس از ساخت مثبت (کراس)) و دو خط اولو با حداکثر 4 مرحله درست می کنه.شما باید 41 فرمول نسبتا ساده رو حفظ کنید.
هر فرمول F2L برای درست کردن یک جفت مهره هست. (شکل زیر)

F2L_solved

پس حالا به طور کلی متوجه شدید که باید چه کار کنید بعد از درست کردن مثبت (مرحله اول روش فردریک) به دنبال دو مهره ای می گردید که با آن ها بتونید مانند شکل بالا قسمتی از دو خط اول را درست کنید. بعد از پیدا کردن این دو مهره فرمول مربوط به آن را می زنید و این دو مهره مانند شکل بالا در جای خود قرار می گیرند.و این کار را سه بار دیگر تکرار می کنید تا دو خط اول به طور کامل درست شود.

چند نکته ی مهم :

1- بعد از درست کردن مثبت(مرحله اول) , سطحی که مثبت رو توش درست کردید (مثلا سبز) رو حتما در سطح زیر (سطح D ) قرار بدید (البته بهتره که از اول اون رنگی رو که می خوایم روش مثبت درست کنیم رو در زیر قرار بدیم یعنی پس از درست کردن مثبت سطحی که توش مثبت رو درست کردیم در زیر باشه و لازم نباشه که روبیکو بچرخونیم).

2- گفتیم که ابتدا دو مهره ی مورد نظرو پیدا کنید،شاید بپرسید که خب اون دو مهره رو چه طوری پیدا کنیم؟ پاسخ خیلی ساده ست. با نگاه کردن و کمی تمرین به راحتی می تونید مهره های مورد نظرو پیدا کنید (البته اولش ممکنه کمی اشتباه کنید یا زود متوجه نشید که با تمرین درست می شه).اما اگه کسی می خواد اینو هم بخونه (بعدا که حرفه ای شدید اصلا نباید با این راه پیدا کنید!) : A) برای پیدا کردن دو مهره ی مورد نظر ( یک کرنر (مهره ای که سه رنگ دارد) و یک اج(مهره ای که دو رنگ دارد))  ، ابتدا به دنبال مهره ای بگردید که رنگی که با آن مثبت را درست کردید داشته باشد.(یعنی تو مثال خودمون یه رنگ سبز داشته باشه) این مهره حتما مهره ی گوشه ست که سه تا رنگ داره و یکی از رنگاش هم مثلا سبزه. B) دو رنگ دیگه ی این مهره ای که پیدا کردید، مهره ی لبه رو مشخص می کنه. یعنی مثلا اگه مهره ی گوشه سبز و قرمز و زرد داره ، مهره ی لبه ای که باید پیداش کنید باید قرمز و زرد داشته باشه(بر روی شکل زیر کلیک کنید).

ONBIK.IR_F2L

مراحل پیدا کردن دو مهره ی مورد نظر

 

3- مهم ترین نکته : گفتیم که وقتی دو مهره ی مورد نظرو پیدا کردید باید فرمول مربوط به اونو بزنید تا این دو مهره در جای درستشون برند و اینکه شما 41 حالت اصلی رو یاد می گیرید.

ممکنه وقتی که دو مهره ی مورد نظرو پیدا کنید، توی این 41 حالت نباشند ، در این صورت می توانید چند کار انجام دهید :

1) به سراغ دو مهره ی دیگر بروید.

2)حالات خاص F2L رو یاد بگیرید.(بهترین راه است. حالات خاص رو در جای دیگه خواهیم گفت)

3)دو مهره رو به یکی از حالات مورد نظر تبدیل کنید.(پیشنهاد می شود نکنید)

 

 

حالا می رسیم به اصل مطلب یعنی 41 حالت و فرمول های آن ها که در انیمیشن زیر نشان داده شده است.

این انیمیشن تمام فرمول های F2L رو یاد میده که به نظرم خیلی خوبه . من خودم از این انیمیشن F2L رو یاد گرفتم.توی این انیمیشن مثبت رو با رنگ سفید درست کرده و در زیر گرفته و تمام 41 حالت رو با فرمولش یاد داده.


ادامه مطلب