روش جسیکا فردریک برای یک دست (دست چپ)

برای حل یک دست میتونین از هر روشی استفاده کنین. با این فرق که از الگوریتم هایی استفاده میکنیم که به راحتی  با یک دست اجرا بشن. در اینجا الگوریتم های روش جسیکا فردریک رو برای دست چپ گذاشتم. روی عکس یا لینک کلید کنین تا الگوریتم ها رو ببینین.

در این روش روبیک لایه لایه حل میشه.

01

Cross

در این مرحله بعلاوه در ردیف اول درست میکنیم. برای این مرحله الگوریتم خاصی وجود نداره و برای حل سریع اون فقط باید تمرین کرد. بیشتر روبیک بازا عادت کردن که از طرف سفید شروع کنن! ولی برای حرفه ای شدن باید یاد داشته باشین که از هر طرف بتونین شروع کنین. اینطوری یکم سخت میشه ولی در سرعت تاثیر خوبی داره! در یک حالت خاص ممکنه درست کردن سفید ها کار سختی باشه.

 

02

F2L (First Two Layers)

در این مرحله دو ردیف اول رو با هم درست میکنیم. صرف نظر از حالت هایی که لبه ها در ردیف دوم قرار میگیرن، 42 حالت برخورد میکنین که یک حالت اینه که درست باشه پس 41 حالت میمونه که برای هر حالت الگوریتمی داده شده.

 

03

OLL (Orientation of Last Layer)

در این مرحله همه ی قسمت های ردیف بالا همرنگ میشوند. در اینجا به 58 حالت برخورد میکنین (یک حالت اینه که درست باشه) که برای هر حالت الگوریتمی داده شده.

 

04

PLL (Permutation of Last Layer)

حالا همه ی ردیف بالا همرنگ شده ولی هر قسمت سر جای خودش نیست! در اینجا به 22 حالت برخورد میکنین (یک حالت اینه که درست باشه) که برای هر حالت الگوریتمی داده شده.

 


ادامه مطلب

الگوریتم های PLL برای یک دست (دست چپ)

الگوریتم های PLL بخشی از روش جسیکا فردریک هستند.در اینجا الگوریتم های مناسب برای استفاده در حل یک دست (دست چپ) رو ذکر کردم. اگر نمیتونین الگوریتم های این بخش رو بخونین یه سر به نماد گذاری بزنین. اگر فکر میکنین ممکنه الگوریتم های بهتری پیدا کنین یه سر به این دیتابیس بزنین.

بعد از این که زردها رو با الگوریتمای OLL آوردین بالا، به یکی از حالت های زیر میرسین.


ادامه مطلب

الگوریتم های OLL برای یک دست (دست چپ)

الگوریتم های OLL بخشی از روش جسیکا فردریک هستند. در اینجا الگوریتم های مناسب برای استفاده در حل یک دست (دست چپ) رو ذکر کردم. اگر نمیتونین الگوریتم ها رو بخونین یه سر به نماد گذاری بزنین. اگر فکر میکنین که میتونین الگوریتم های بهتری پیدا کنین یه سر به این دیتابیس بزنین.

بعد از تکمیل دو ردیف اول با روش F2L، زرد ها به یکی از حالت های زیر خواهند بود که با اجرای الگوریتم داده شده، زرد ها میان بالا.


ادامه مطلب

الگوریتم های COLL

COLL (مخفف Corners of Last Layer) روشی متداول و سریع در حل سرعتی روبیک 3×3 هست. در این روش بعد از درست کردن بعلاوه در ردیف آخر با یکی از الگوریتم های زیر گوشه های روبیک درست میشه. بعد برای لبه ها 4 تا حالت داریم که از تو PLL ها پیدا کنین و استفاده کنین. توجه کنین که ممکنه روبیک شما شکل هیچ کدوم از نمونه های زیر نباشه!! شما نباید به شکل نگاه کنین. به تشابه رنگ ها نگاه کنین.

000
مثلا به این نمونه باید اینطوری نگاه کرد: سمت راست با بالاش همرنگه (قرمز) پایین با بالا سمت چپ همرنگه (آبی) ….
اینجا آبی و قرمزه ولی ممکنه در حالت دیگه رنگا فرق بکنه. ولی تشابه رنگا همیشه ثابته.
اگر نمیتونین الگوریتمارو بخونین یه سر به نمادگذاری بزنین.
برای دیدن الگوریتمای بیشتر و انتخاب الگوریتمی متناسب با خودتون یه سر به این دیتا بیس بزنین.


ادامه مطلب

آموزش مقدماتی حل روبیک چشم بسته

مقدمه:

حل روبیک چشم بسته اونقدرا هم که شما فکر میکنین سخت نیست! ولی قبل از شروع لازمه که آموزش مقدماتی حل روبیک 3×3 رو بدونین. نمادگذاری هم برای خوندن الگوریتم ها لازمه.

برای حل روبیک با چشم بسته، اول روبیک رو نگاه میکنین و جای رنگارو با روش های خاصی که در ادامه میگم حفظ میکنین بعد چشماتون رو می بندین و بر حسب چیزی که حفظ کردین چهار مرحله ی جهت گوشه ها، جهت لبه ها، جایگاه گوشه ها و جایگاه لبه ها هارو اجرا میکنین.

در واقع در این روش ما یاد میگیریم که یک قسمت رو ببریم سرجاش بدون اینکه بقیه قسمتا جابجا بشن! اگر بقیه قسمتا جابجا نشن در واقع ما میدونیم چی کجاست پس اونارو یکی یکی میزاریم سرجاش. پس با اینکه اونارو چطوری ببریم سرجاش مشکلی نداریم. مشکل اینجاست که شما هربار که میخواین روبیکو چشم بسته حل کنین این عمل جابجا کردن و چرخوندن قسمتارو باید حدود 30 بار انجام بدین! پس باید 30 حرکت رو قبل از اینکه چشمارو ببندین پیش بینی و حفظ کنین. من برای حفظ کردن و پیش بینی راه هایی رو پیشنهاد میکنم که کارتون راحت تر بشه!


ادامه مطلب

PLL

الگوریتم های PLL بخشی از روش جسیکا فردریک هستند. اگر نمیتونین الگوریتم های این بخش رو بخونین یه سر به نماد گذاری بزنین. اگر فکر میکنین ممکنه الگوریتم های بهتری پیدا کنین یه سر به این دیتابیس بزنین.

بعد از این که زردها رو با الگوریتمای OLL آوردین بالا، به یکی از حالت های زیر میرسین.


ادامه مطلب