فروشگاه آنبیک افتتاح شد

بعد از هفته ها تلاش مکاتبه سر انجام موفق شدیم مقداری روبیک با قیمت مناسب برای کیوبرای عزیز کشورمان از چین وارد کنیم. همزمان با افتتاح فروشگاه آنبیک قیمت روبیک تخصصی در ایران 80 درصد کاهش یافت. از ما حمایت کنید تا دیگر هیچ وقت قیمت ها بالا نرود. به امید روزی که قیمت روبیک در ایران و خارح برابر باشید و کیوبرای ایران بتوانند محصولات مورد نیاز خود رو به راحتی تهیه کنند.

برای ورود به فروشگاه کلید کنید

محصولات فروشگاه بسیار تخصصی و حرفه ای هستند و اکثر قهرمانان روبیک در دنیا از این برند ها استفاده میکنند. محصولات وارد شده عبارتند از:

MF8 Square1 V2  –  MoYu 3×3 hualong  –  MoYu 4×4 AoSu

MoYu Skewb – MoYu 3x3x3 sticker – QJ timer V3

MoYu 5x5x5 huaChung – DaYan 2x2x2 Black –  DaYan 2x2x2 White

Dayan Pyraminx – Gan III 56mm BlackGan III 56mm White –  DaYan MegaMinx


ادامه مطلب

رکورد روبیک ایران شکسته شد

آقای سید محمد حسین فاطمی، روبیک باز شایسته ایرانی، در فینال مسابقه جهانی روبیک سال 2015 (World Rubik’s Cube Champion Ship 2015) موفق به ثبت رکورد میانگین 9.00 ثانیه شدند. این رکورد بهترین رکورد ایران تا کنون است. ایشون با این رکورد موفق به کسب مقام پنجم در این مسابقه شدند.

فیلم رکورد 9 ثانیه آقای فاطمی

مراسم اهدای جوایز پنج نفر اول. آقای فاطمی نفر پنجم

ایشون همچنین در روبیک 2در2 با میانگین 3.30 ثانیه موفق به کسب مقام سیزدهم و در روبیک مگامیکس با میانگین 1:11.01 نفر سیزدهم شدند.

برای دیدن تمام نتایج این مسابقه اینجا کلیک کنید.

این نتایج نشان میدهد که ایرانی ها نسبت به سال های گذشته پیشرفت چشم گیری داشته اند. به امید دیدن موفقیت های بعدی روبیک بازان ایرانی.


ادامه مطلب

ساختن کراس یا مثبت اولین مرحله ی روش حرفه ای فردریک و خیلی روش های دیگه ست.در پایان این مرحله باید تو روبیکتون با یه رنگی این شکل در بیاد:

بعد از درست کردن مثبت

پس از درست کردن مثبت

هر مثبت از 4 مهره لبه و 1 مهره مرکزی تشکیل شده.
باتوجه به شکل بالا وقتی می گیم مرحله اول کامل شده که اولا یه مثبت در یه سطح با یه رنگ درست شده باشه و دوما رنگ دیگه ی مهره های لبه ای که با اونا مثبت درست کردیم با مرکز سطح های دیگه هم رنگ شده باشه.
یعنی تو شکل زیر مثبت درست نشده( اشتباه درست شده) چون شرط دومو نداره.

باید رنگ دیگه ی مهره های لبه هم درست شن !

باید رنگ دیگه ی مهره های لبه هم درست شن !

حالا اگه مثلا بخوایم با رنگ زرد مثبتو درست کنیم ، باید تو کدوم سطح درست کنیم؟ ( 6 تا سطحه که !!!!)
مثبت زرد رو باید تو سطحی که مرکزش زرده درست کنیم و برای بقیه رنگ ها هم همین طوره.مثلا اگه برای شروع رنگ قرمزو انتخاب کرده باشیم باید مهره های لبه ای که یک رنگ قرمز دارند رو به سطحی که مرکزش قرمزه بیاریم.

onbik.ir

onbik.ir

پس حالا قدم های کلی ما مشخص شد :
1 – رنگ شروع رو انتخاب می کنیم. ( که خودش یه بحثیه که چه طوری بهترین رو انتخاب کنیم. )
2 – سطحی که مرکزش همرنگه با رنگی که انتخاب کردیم رو پیدا می کنیم و در زیر قرار می دیم. مثلا اگه رنگ سبزو انتخاب کردیم ، سطحی که مرکزش سبزه رو در زیر قرار می دیم.

اگه با سبز می خوایم مثبتو درست کنیم،سبزو پایین می گیریم.

اگه با سبز می خوایم مثبتو درست کنیم،سبزو پایین می گیریم.

3 – دنبال مهره ی لبه ای که رنگی که انتخاب کردیمو داره می گردیم.
مثلا تو شکل زیر ، سبزو انتخاب کردیم. مهره هایی که با تیک بنفش مشخص شدن ، مورد نظرن.

مهره های لبه ای که یه رنگ سبز دارن !

مهره های لبه ای که یه رنگ سبز دارن !

4 – بعد از پیدا کردن یکی از این لبه ها ، به رنگ دیگه ی این مهره نگاه می کنیم تا جای دقیق مهره پیدا شه.
( یعنی اگه دو رنگ یه مهره لبه رو بدونیم جای درستشو می تونیم پیدا کنیم. مثلا اگه دو رنگ مهره ی لبه ای قرمز و زرد باشه ، جای درستش ، جاییه که بین مرکز قرمز و زرد باشه (رو شکل زیر کلیک کنید))

یه مهره لبه با دو رنگ مشخص می شه

یه مهره لبه با دو رنگ مشخص می شه

5 – با نکات زیر مهره را به جای درستش می بریم.(حالا یک مهره مثبت درست شده است)
و از مرحله 3 تا 5 را سه بار دیگه انجام میدیم تا 4 مهره لبه تو جای درستشون برن و مثبت کامل شه.

خب ، می رسیم به اصل مطلب یعنی حالا که مهره و جایی که باید بره رو پیدا کردیم چه طوری ببریمش اونجا به طوری که مهره های دیگه ای که درست کردیم خراب نشه.

می خواهیم مثبت رو در مکعب شکل زیر تو رنگ قرمز درست کنیم.

لبه ی قرمز-آبی رو می خوایم به جای درستش ببریم

لبه ی قرمز-آبی رو می خوایم به جای درستش ببریم

مرحله ی 1 و 2 رو انجام دادیم، حالا دنبال یه مهره ی لبه ای می گردیم که یه رنگ قرمز داشته باشه بعد به رنگ دیگه ی این مهره نگاه می کنیم.
خب مهره ی قرمز تو شکل معلومه و رنگ دیگشم آبیه. پس جایی که باید بره رو فهمیدیم (شکل زیر)

قرمز-آبی باید به جایی که بارنگ بنفش مشخص شده بره

قرمز-آبی باید به جایی که بارنگ بنفش مشخص شده بره

خب معلومه ! با یه حرکت رو به پایین میارمش تو سطح قرمز و بعد با چرخوندن سطح زیری (سطح قرمز) به جای اصلیش می برمش.(شکل زیر)

مراحل درست کردن قرمز-آبی

مراحل درست کردن قرمز-آبی

حالا یه مثال دیگه.
تو شکل زیر می خوایم مهره ی قرمز-آبی رو درست کنیم به طوری که مهره قرمز-زرد خراب نشه. (می خوایم مثبت قرمزو درست کنیم.)
cross10
اگه مثل مثال قبل اول بیاریمش پایین تو سطح قرمز ، که قرمز-زرد خراب می شه. پس این کارو می کنیم : اول سطح قرمزو می چرخونیم تا قرمز-زرد از زیرش بره کنار بعد قرمز-آبی رو میاریم پایین تو سطح قرمز و بعد سطح قرمزو می چرخونیم تا به جای اصلیشون برن.(شکل زیر)

cross11

توجه کنید که اول سطح قرمزو به سمت راست چرخوندم. اگه مثلا به سمت چپ می چرخوندم وقتی که قرمز آبیو درست می کردم دیگه قرمز زرد درست نمی شد.(شکل زیر). یعنی باید تشخیص بدید که سطح قرمزو چه طوری بچرخونید!!!

onbik.ir_cros

اگه سطح قرمزو به جای راست به چپ بچرخونیم درست نمیشه

 

پس این حالتو یاد گرفتیم.
بقیه حالاتی که پیش میادو باید سعی کنید به همین حالت تبدیل کنید ( البته باید حواستون باشه وقتی دارید به این حالت تبدیل می کنید، نباید بقیه چیزایی که درست کردید خراب شه!)
مثلا تو شکل زیر سه تا از مهره های مثبت آبیو درست کردیم و حالا فقط مهره آخر مونده.

می خوایم مثبت آبیو درست کنیم

می خوایم مثبت آبیو درست کنیم

می خوایم این حالتو به حالتی که بلدیم درست کنیم تبدیلش کنیم. (شکل زیر)

مراحل تبدیل به حالت مورد نظر

مراحل تبدیل به حالت مورد نظر

اول سطح آبیو چرخوندم تا وقتی که می خوام آبی-زردو به حالتی که می خوام تبدیل کنم ، چیزی خراب نشه بعد آّبی-زردو به حالتی که یاد گرفتیم تبدیل کردم. حالا دیگه اینو بلدیم درست کنیم ، سطح آبیو می چرخونیم تا زیرِ آبی-زرد خالی شه بعد  آبی-زرد و میاریم پایین.

و حالات دیگه هم همینطوریه !! باید تمرین کنید تا مسلط شید. حالتاش خیلی زیاد نیست یعنی بعد از یه مدت تمرین کردن دیگه اصلا حفظید که الان باید چی کار کنید.
اگه سوالی یا ابهامی یا چیزی هم بود حتما بگید تا آموزش بهتر شه!


ادامه مطلب

 

 

 

 

به نام خدا
سلام

 

onbik.ir_F2L_solved

پس از اتمام مرحله دوم (F2L)

F2L مرحله دوم روش حرفه ای فردریکه ( پس از ساخت مثبت (کراس)) و دو خط اولو با حداکثر 4 مرحله درست می کنه.شما باید 41 فرمول نسبتا ساده رو حفظ کنید.
هر فرمول F2L برای درست کردن یک جفت مهره هست. (شکل زیر)

F2L_solved

پس حالا به طور کلی متوجه شدید که باید چه کار کنید بعد از درست کردن مثبت (مرحله اول روش فردریک) به دنبال دو مهره ای می گردید که با آن ها بتونید مانند شکل بالا قسمتی از دو خط اول را درست کنید. بعد از پیدا کردن این دو مهره فرمول مربوط به آن را می زنید و این دو مهره مانند شکل بالا در جای خود قرار می گیرند.و این کار را سه بار دیگر تکرار می کنید تا دو خط اول به طور کامل درست شود.

چند نکته ی مهم :

1- بعد از درست کردن مثبت(مرحله اول) , سطحی که مثبت رو توش درست کردید (مثلا سبز) رو حتما در سطح زیر (سطح D ) قرار بدید (البته بهتره که از اول اون رنگی رو که می خوایم روش مثبت درست کنیم رو در زیر قرار بدیم یعنی پس از درست کردن مثبت سطحی که توش مثبت رو درست کردیم در زیر باشه و لازم نباشه که روبیکو بچرخونیم).

2- گفتیم که ابتدا دو مهره ی مورد نظرو پیدا کنید،شاید بپرسید که خب اون دو مهره رو چه طوری پیدا کنیم؟ پاسخ خیلی ساده ست. با نگاه کردن و کمی تمرین به راحتی می تونید مهره های مورد نظرو پیدا کنید (البته اولش ممکنه کمی اشتباه کنید یا زود متوجه نشید که با تمرین درست می شه).اما اگه کسی می خواد اینو هم بخونه (بعدا که حرفه ای شدید اصلا نباید با این راه پیدا کنید!) : A) برای پیدا کردن دو مهره ی مورد نظر ( یک کرنر (مهره ای که سه رنگ دارد) و یک اج(مهره ای که دو رنگ دارد))  ، ابتدا به دنبال مهره ای بگردید که رنگی که با آن مثبت را درست کردید داشته باشد.(یعنی تو مثال خودمون یه رنگ سبز داشته باشه) این مهره حتما مهره ی گوشه ست که سه تا رنگ داره و یکی از رنگاش هم مثلا سبزه. B) دو رنگ دیگه ی این مهره ای که پیدا کردید، مهره ی لبه رو مشخص می کنه. یعنی مثلا اگه مهره ی گوشه سبز و قرمز و زرد داره ، مهره ی لبه ای که باید پیداش کنید باید قرمز و زرد داشته باشه(بر روی شکل زیر کلیک کنید).

ONBIK.IR_F2L

مراحل پیدا کردن دو مهره ی مورد نظر

 

3- مهم ترین نکته : گفتیم که وقتی دو مهره ی مورد نظرو پیدا کردید باید فرمول مربوط به اونو بزنید تا این دو مهره در جای درستشون برند و اینکه شما 41 حالت اصلی رو یاد می گیرید.

ممکنه وقتی که دو مهره ی مورد نظرو پیدا کنید، توی این 41 حالت نباشند ، در این صورت می توانید چند کار انجام دهید :

1) به سراغ دو مهره ی دیگر بروید.

2)حالات خاص F2L رو یاد بگیرید.(بهترین راه است. حالات خاص رو در جای دیگه خواهیم گفت)

3)دو مهره رو به یکی از حالات مورد نظر تبدیل کنید.(پیشنهاد می شود نکنید)

 

 

حالا می رسیم به اصل مطلب یعنی 41 حالت و فرمول های آن ها که در انیمیشن زیر نشان داده شده است.

این انیمیشن تمام فرمول های F2L رو یاد میده که به نظرم خیلی خوبه . من خودم از این انیمیشن F2L رو یاد گرفتم.توی این انیمیشن مثبت رو با رنگ سفید درست کرده و در زیر گرفته و تمام 41 حالت رو با فرمولش یاد داده.


ادامه مطلب

تمام pll ها زیر یک ثانیه !

سلام
من توی این فیلم تمام pll ها رو زیر یک ثانیه زدم.
فرمول هایی هم که استفاده می کنم رو توی فیلم نوشتم .
زمان ها رو هم می تونید از روی لبتاب ببینید.
میانگین همه pll ها 0.77 شد.


ادامه مطلب

سلام این برنامه رو برای پیشرفت در تشخیص نوشتم . تا حالتو تشخیص دادید اسپیس را بزنید تا زمان برای شما ثبت شود …

در منوی بالای برنامه در قسمت category نوع روبیک خود را (2×2 یا 3×3) انتخاب کنید. سپس زمانی که اسپیس رابزنید حالتی را به شما نشان می دهد و زمان هم شروع می شود زمانی که حالتو تشخیص دادید دوباره اسپیس رابزنید تا زمان متوقف و ثبت شود. میانگین شما در قسمت پایین برنامه قابل مشاهده است .در قستی هم می توانید خودتان انتخاب کنید که میانگین چند تا(مثلا 7 تا) از زمان ها را محاسبه کند.

در منوی بالای برنامه و در قسمت option شما می توانید رنگ بندی روبیک را عوض کنید تا شبیه روبیک خودتان شود.همچنین رنگ پس زمینه هم قابل تغییر است.

چند تا عیب داره یکی اینکه زمانی که برنامه را مینیمایز می کنیم و بعد دوباره ماکسیمایز می کنیم هنگ می کند . دیگر اینکه زمان ها و تنظیمات شما پس از بسته شدن برنامه ازبین نمی رود و در جایی ذخیره نمی شود.

اگر یک حالت را نتوانستید تشخیص دهید دکمه show 2D را بزنید تا حالت را به صورت دو بعدی به شما نشان دهد.

دانلود برنامه تشخیص – کلیک کنید

 


ادامه مطلب